Czym jest teledysk?

Teledysk to inaczej music video (musicvid, coraz częściej – klip) będące częścią utworu, zobrazowaniem ukrytej w piosence treści. Ma na celu przyciągnąć uwagę słuchacza, który w dzisiejszych czasach preferuje formy audiowizualne, czyli dźwięk połączony z obrazem. 

Możemy domniemywać, że apetyt na obraz zapoczątkowały MTV (Music Television) oraz podobne stacje telewizyjne, które promowały rynek muzyczny. Pierwszy wideoklip wyemitowany przez MTV był obrazem do piosenki „Video Killed the Radio Star” w wykonaniu The Buggles.

Tekst pojawiający się przy utworach muzycznych, to nic innego, jak „Lyric video”. Skąd się wzięło? Przyczynili się do tego fani. Posługując się YouTube-m umieszczali teksty piosenek na zdjęciach, slajdach, aż do pojawienia się ruchomych napisów, które dzisiaj są najpowszechniejszą formą promocji muzycznych nowości, poprzedzającą teledysk.

Po co teledysk? 

Teledysk to jedno z efektywnych narzędzi marketingu muzycznego – może pomóc w promocji zespołu za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych, takich jak YouTube, Facebook i nie tylko. Wcale nie musi kosztować fortuny, jednak ważne, żeby mieć fajny pomysł, zgrany zespół i dobrze określony budżet.

Niektóre firmy produkcyjne zbierają fortunę nawet za najprostsze filmy promocyjne – tu widać, że potęga obrazu ma znaczenie.

Zanim zaczniesz produkować swój teledysk, ważne jest, aby zaplanować i wziąć pod uwagę kilka kluczowych rzeczy. 

Sprawdź nasze produkcje
Tags: