Kim jest copywriter, czym jest copywriting – daję słowo, że rozpiszę

Czy wiesz, kto jest odpowiedzialny za tekst, który czytasz? 

Dobry copywriter. 

Copywriter to autor tekstów i haseł reklamowych oraz innych treści takich jak ogłoszenia, opisy produktów, scenariusze cz też teksty SEO. 

Copywriter przede wszystkim powinien dobrze pisać, jednak jego praca nie opiera się tylko na tworzeniu krótkich artykułów na strony internetowe, materiałów promocyjnych czy postów. Na tym stanowisku ważna jest kreatywność, elastyczność językowa, a także łatwość łączenia wątków. 

Obecnie copywriter uczestniczy w całym procesie kreacji. Współpracuje z działem kreacji i jest obecny przy np. w kręceniu filmów reklamowych czy też nagraniach muzycznych. Ważne jest, by rozumiał potrzeby czytelnika i klienta, potrafił wciągnąć odbiorcę go w historię (tzw. storytelling), zachęcić do interakcji (np. kontaktu) to podstawy pracy copywritera.

Czasem „kopirajter” może pracować, jako wolny strzelec (freelancer) np. zdalnie z miejsca zamieszkania, lub być zatrudniony w agencji reklamowej, pracować w redakcji lub firmie, która prowadzi własnego bloga. Nie obcy jest mu również copywriting SEO. Co to jest? 

SEO copywriter skupia się na przygotowywaniu treści do internetu, a jego celem jest osiągnięcie jak najwyższych pozycji w wyszukiwarkach – osiąga to przez świetnie zoptymalizowane teksty. Przygotowując materiały bazuje na najcześciej używanych słowach kluczowych, których internauci szukają w wyszukiwarkach typu Google. Nie obce są mu również SEO marketing szeptany (np. komentowanie w internecie), przygotowanie ofert handlowych, prowadzenie bloga firmowego, prowadzeniem fanpage’y, relacji (Instagram, Facebook, LinkedIn), tworzenie haseł reklamowych, bądź treści PR-owych (public relations to kształtowanie stosunków społecznych konkretnej firmy z docelową grupą odbiorców). 

Copywriting to działania budujące dobry wizerunek.

Oczywiście, aby zostać copywriterem, nie trzeba studiować dziennikarstwa czy marketingu internetowego. Możesz odbyć kursy, uczestniczyć w specjalnych szkoleniach czy nawet wykorzystać własne umiejętności i spróbować dokształcić się samemu.

Sprawdź nasze produkcje